۰

برچسب انرژی چیست؟

برچسب انرژی را که به صورت یک لیبل کاغذی است روی دستگاه های الکترونیکی می چسبانند، یک سری اطلاعات مهم مربوط به شرکت سازنده دستگاه، مدل ، میزان انرژی که مصرف می کند و علائمی درباره بهینه و مناسب کارکردن دستگاه روی آن ثبت شده است. این برچسب با هدف کنترل و صرفه جویی در مصرف انرژی تولید و در لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاخص انرژی بر روی این برچسب ها بر اساس حروف A تا G نمایش داده می‌شود، که هر کدام از این حروف دارای رنگ مخصوص به خود از سبز تا قرمز هستند. حرف A در برچسب انرژی که با زمینه سبز پررنگ نمایش می‌یابد، نشان‌دهنده کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارایی وسیله و حرف G که با رنگ قرمز مشخص می‌شود، نشانه وسایل دارای بیشترین مصرف و کمترین کارایی است.
اهمیت و مزیت استفاده از برچسب انرژی توجه به برچسب انرژی درج شده روی لوازم الکترونیکی جزو مواردی است، که در خرید بسیار موثر می باشد. بنابراین توجه به این که برچسب انرژی چیست؟ و در هر لوازم الکترونیکی نشانگر چه مواردی است، بسیار اهمیت دارد. چند مورد از مزیت استفاده از برچسب انرژی بصورت زیر می باشد: به انتخاب درست و آگاهانه در هنگام خرید کمک می‌کند. مصرف کنندگان را با میزان کارایی و بازدهی لوازم آشنا می‌کند. به بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه انرژی مصرفی کمک می‌کند. میزان آلودگی محیط زیست را کاهش می‌دهد. اطلاعات مهمی را درباره هر وسیله برقی در اختیار خریدار می‌گذارد.
انواع و کاربرد برچسب انرژی برچسب انرژی تقریبا درکلیه لوازم الکترونیکی قابل کاربرد می باشد، به عنوان نمونه کاربرد برچسب انرژی را در تعدادی از لوازم پر مصرف الکترونیکی رابیان می کنیم و همین طور به استفاده از این برچسب در ماشین اشاراه می‌کنیم.

برچسب انرژی یخچال

بیشترین نوع برچسب های انرژی مربوط به یخچال می‌باشد. یا بهتر است، بگوییم اولین نوع آشنایی با برچسب انرژی کاربرد آنها در یخچال بوده است. با تبیلغ برچسب انرژی یخچال ذهن خیلی از افراد به سمت اینکه برچسب انرژی چیست؟ کشانده است. مواردی که روی برچسب انرژی یخچال و فریزر این دو لوازم پر مصرف برقی درج می‌شود؛ به صورت زیر است: شرکت سازنده و مدل یخچال و فریزر مصرف برق یخچال و فریزر به کیلو وات ساعت در سال حجم نگهداری مواد تازه به لیتر حجم نگهداری مواد منجمد به لیتر ردیف و کلاس منطقه جغرافیایی و آب و هوایی بررسی نوع عملکرد برچسب انرژی یخچال سامسونگ، از پر بازدید ترین موارد این نوع برچسب انرژی می باشد.
برچسب انرژی کولر گازی یکی از دغدغه افراد برای خرید کولر گازی و اسپیلت مصرف بالای برق این لوازم است، که در این حالت با یک انتخاب هوشمندانه و نصب برچسب انرژی روی این لوازم برقی تا حد بالایی توانسته اند، در مصرف انرژی و برق صرفه جویی کنند. نکاتی که روی برچسب انرژی کولر نوشته شده است: مدل کولر گازی میزان عملکرد دستگاه بر اساس کیلو وات میزان سرمایش خروجی کولر گازی در حالت بیشترین درجه یا قدرت میزان هوای خروجی دستگاه در حالت بیشترین قدرت کولرگازی عملکرد کولرگازی در هر یک از حالت های سرمایشی (کولر گازی ها) و گرمایشی (کولرگازی هایی که دو حالت دارند مانند اسپلیت) میزان سر و صدای موتورکولر گازی
برچسب انرژی ساختمان برچسب انرژی در ساختمان گواهی نامه ای است، که توسط بازرس ویژه تاییده شده و ثبت می گردد، در حال حاضر کمترین ساختمانی در کشورمان وجود دارد، که دارای برچسب انرژی باشد. برای اینکه ساختمانی مجوز داشتن این برچسب را داشته باشد، باید یک سری الزامات را براساس قانون ثبت شده رعایت نماید. این گواهی نامه برچسب انرژی در ساختمان بر اساس طراحی و ساخت ساختمان داده می شود.


تکسیت
تکسیت
تکسیت

رچسب انرژی خودرو خودرو هم جزو دسته وسایلی است که برچسب انرژی دارد؛ کاربرد برچسب انرژی در اینجا بر اساس انرژی مصرفی اتومبیل است. بیشتر در خودرو‌های هوشمند و برقی کاربرد دارد، ولی در خودرو های بنزینی هم برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می‌شود. موارد بررسی در برچسب انرژی خودرو به صورت زیر می‌باشد: برند و مدل خودرو وزن؛ نوع سوخت و نوع ماشین (سواری-باری-کامیون) مصرف سوخت درون شهری و برون شهری مصرف تولید گاز دی اکسید کربن، آلاینده ها به گرم در کیلومتر
تفاوت مصرف انرژی a و a+ چیست؟ ابتدا با گروه انرژی a آشنا شویم، در سال ۲۰۱۰ درجه کیفیت مصرف انرژی در گروه A به سه زیر گروه a+،a++، a+++، تقسیم شد، که این نوع انرژی بعنوان بهترین سطح مصرف انرژی نام گرفت. اما تفاوت بین این گروه a و a+ در چیست؟ شاخصی که به عنوان معیار در نظر گرفته شده، بدین شکل است که لوازمی که در گروه a+ هستند، انرژی کمتری مصرف می کنند. وبه همین ترتیب برای موارد دیگر هم ادامه دارد.
برچسب انرژی a+++ چیست؟ یکی از موارد مهم درمبحث برچسب انرژی چیست؟ شناخت انواع برچسب انرژی می باشد. در این بخش به آشنایی برچسب انرژی a+++ می‌پردازیم، محصولاتی که این برچسب را بروی خود نصب شده دارند، یعنی کمترین میزان مصرف انرژی را داشته و بسیار مقرون به صرفه هستند. این برچسب به عنوان بهترین رتبه از میزان مصرف انرژی شناخته شده است.
چرا برچسب انرژی مهم است؟ برچسب انرژی در کنار تمام موارد گفته شده یک شناسنامه برای لوازم الکترونیکی شما محسوب می شود، اینکه بدانیم چه لوازمی را با چه ویژگی هایی خریداری می کنیم، یک نکته مثبت و موثر در استفاده درست، بهینه و کارآمد از این لوازم می باشد.

رایج ترین برچسب های انرژی موجود در بازار جهانی

رایج ترین مدل برچسب راندمان انرژی در جهان همان لیست رنگی طبقه بندی شده از A تا G میباشد. این شرکت در سال ۱۹۹۲ توسط اتحادیه اروپا معرفی شد. تجهیزات انتخاب‌شده برای داشتن برچسب توسط قانون موردنیاز است، در غیر این صورت شما نمی‌توانید آن‌ها را در اتحادیه اروپا به فروش برسانید. لازم است که به این برچسب توجه کنیم، زیرا قوانین در سال ۲۰۱۰ تمدید شده‌اند. این یک چیز مفید برای دانستن است و توضیح می‌دهد که چرا یک دستگاه با برچسب انرژی که پیش از سال ۲۰۱۰ تولید شده است در یک گروه A (بالاترین میزان قابل‌دستیابی در آن زمان) می‌تواند کارآمدتر از یک دستگاه با برچسب A+ + با تاریخ بعد از ۲۰۱۰ باشد بنابراین، اگر با برچسبی برخورد کنید که در مورد آن مطمئن نیستید، تاریخ را بررسی کنید.
برچسب انرژی سوئیس سوئیس خارج از اتحادیه اروپا است و بنابراین قوانین خاص خود را در این زمینه دارد. برچسب انرژی سوئیس بسیار شبیه به اتحادیه اروپا است با این‌حال، در سوئیس برای بسیاری از وسایل بیشتر از اتحادیه اروپا برچسب انرژی اجباری است. برای مثال، شما ممکن است با یک دستگاه قهوه ساز که دارای یک برچسب انرژی است در یک فروشگاه سوئیسی مواجه شوید و بااین‌حال این کار در داخل اتحادیه اروپا اجباری نیست.
ستاره انرژی ستاره انرژی یک برچسب آمریکایی است که ریشه در صفحات کامپیوتر دارد. این برچسب نشان می‌دهد که شما با یک نمایش با انرژی کارآمد سروکار دارید. درعین‌حال، شما با برچسب روی تجهیزات کامپیوتر، چاپگرها و دستگاه‌های کپی روبرو خواهید شد. ستاره انرژی، به خصوص در مصرف انرژی این دستگاه‌ها در حالت آماده‌به‌کار، استانداردها را اعمال می‌کند.